четвер, 31 грудня 2015 р.

З Різдвом Христовим та Новим 2016 роком!




Сердечно вітаємо Вас, дорогі користувачі та колеги по праці, з Різдвом Христовим та Новим Роком. Нехай Мати Божа з маленьким Ісусиком на руках оберігає Україну та кожну українську родину. Хай буде щедрим Ваш дім, хай зігріває усіх надія і родинне тепло.

Працівники дитячої книгозбірні

середа, 25 листопада 2015 р.

Переможці обласного огляду – конкурсу



Тернопільська обласна бібліотека для дітей провела огляд-конкурс  на кращу книжкову виставку у бібліотеках для дітей,  який був приурочений Всеукраїнському дню бібліотек.
          Метою огляду-конкурсу було стимулювання  професійної активності  працівників  бібліотек, підвищення рівня  професійної майстерності, виявлення творчого потенціалу, а також розширення  жанрово-тематичного спектру документних  експозицій, що організовуються у бібліотеках.
          Районна бібліотека для дітей представила  на огляд  виставку-подорож  «Чудо із чудес». Метою даної експозиції  було допомогти юним користувачам  вивчити  і розповісти іншим  про прекрасні чудеса світу та України. Користувачі нашої книгозбірні разом  з бібліотекарями  мали можливість мандрувати такими  розділами виставки: « Сім чудес світу», «Сім чудес України», «Сім природних чудес Тернопілля», «Природні дива Заліщанщини», «Чудеса повір повсюди…», «Пошук нової сімки».
          При розкритті  розділу  «Природні дива Заліщанщини» бібліотекарям багато матеріалу  надали спеціалісти Дністровського  каньйону.
          Крім книг і періодичних видань виставку доповнювали  поробки членів  гуртка  «Умілі руки». Робота наших працівників була достойна оцінила членами журі огляду-конкурсу.  Ми стали переможцем у номінації
«Найнестандартніший дизайн виставки»,  за що  нагороджені грамотою та подарунком.

На допомогу шкільним бібліотекарям



           Районна бібліотека для дітей тісно співпрацює із методистом районного науково-методичного кабінету  відділу з питань освіти РДА Теслюк Л. С.
           Бібліотекарі нашої книгозбірні надають методичні поради,  консультації з питань організації бібліотечної роботи для шкільних бібліотекарів району. Нещодавно заступник директора по роботі з дітьми Топольницька О. І.  провела  засідання  «Школи  молодого бібліотекаря» з новопризначеними  бібліотекарями шкіл  сіл: Устечко, Лисівці, Кошилівці, Дорогичівка, Хмелева. Присутніх коротко ознайомлено  з питаннями організації обслуговування читачі-дітей, зосереджено увагу на основні аспекти популяризації  книжкових фондів бібліотек.
           Більшу частину часу приділялося темі «Система каталогів і картотек в шкільній бібліотеці». Бібліотекарям наголошувалось  про  необхідність в успішній роботі книгозбірні  добре організованого  довідково-бібліографічного апарату, за допомогою якого  здійснюється довідково-інформаційне,  рекомендаційно-бібліографічне та бібліотечне  обслуговування читачів, проводиться популяризація бібліотечно-бібліографічних знань  серед учнів. 
          Заступник директора по роботі з дітьми розповіла про призначення абеткового та систематичного каталогів, ознайомила з примірною схемою систематичного каталога та картотеки.
          Бібліотекарі шкільних книгозбірень  під час практичних  занять  знайомились з елементами бібліографічного опису  книжкового фонду  та періодичних видань. 
 

Твори добро, даруй бібліотеці



      За ініціативи приватного підприємця  Угрин Ірини Миколаївни  в районну бібліотеку для дітей  передано  через куратора  Настю Мельниченко книги із серії « Книжечки з історії  для дітей із сіл».
         Читачі молодшого шкільного віку  зможуть із цих книг дізнатися про історію руських земель у період 1320–1569 років,  яким були люди в давнину, чим вони цікавилися і як жили,  про козацьку добу,  Українську Повстанську Армію, про жінок, які залишили помітний слід в історії України.
            Також Ірина Миколаївна подарувала нашій книгозбірні три книги  Сашка Дерманського, на які з нетерпінням чекали діти. Юні читачі люблять загадки й таємниці,  які обіцяють безліч  карколомних пригод і несподіваних  розв’язок,  що вирішують справжні друзі. Користувачі дитячої бібліотеки  разом з Сашком Дерманським  помандрують сторінками його книг:  «Царство яблукарство»,  «Король буків, або Таємниця Смарагдової  Книги»,  «Бабуся оголошує війну».
           Працівники  бібліотеки та юні читачі висловлюють  слова  вдячності Ірині Миколаївні за подаровані книги.

четвер, 5 листопада 2015 р.

Урок у бібліотеці



        Учні 3-В та 3-Б класів  Заліщицької  спеціалізованої школи 
ім. О. Маковея завітали у районну бібліотеку для дітей на черговий бібліотечний урок «Основні елементи книги». Під час уроку діти ознайомилися з  найбільш  простими елементами книги, а під час  практичної гри навчилися визначати читацьке  призначення книжки,  елементи структури її.
          Підсумком того, що учні вивчили  під час бібліотечного уроку і те, що вони уже знали  були відповіді на запропоновану  бібліотекарями вікторину
« Ти і твої  паперові друзі».

Книга і комп’ютер в інформаційному суспільстві



Розвиток  потенціалу людини, навичок, вмінь у столітті інформації, формування  інформаційної  культури особистості повинно брати  свій початок з дитинства. Головними  джерелами інформації в XXI столітті є книга  і комп’ютер.
        Щоб бути освіченою, сучасною людиною необхідно багато читати,  знати основи комп’ютерної грамотності. Бібліотекар районної  бібліотеки для дітей Топольницька О. І.  вирішила  запропонувати  користувачам, учням  четвертих класів Заліщицької  державної гімназії, бібліотечний урок у формі  діалога, під час якого вела  серйозну розмову про роль  книги, бібліотеки, комп’ютера  в інформаційному суспільстві.
      У жвавій дискусії учні давали  обґрунтовані відповіді на питання бібліотекаря про значення книги  і комп’ютера у їхньому житті, чи може  комп’ютер замінити книгу, чи залишиться  друкована  книга  у  майбутньому та інші. Розповіді дітей доповнювали бібліотекар, класний керівник 4-А класу Грушко Н. А., та  заступник директора  по виховній роботі  Копичинська З. М.
      Присутні на уроці  прийшли до  єдиної думки, що книга і комп’ютер  в наш  час найавторитетніші джерела інформації, бібліотека -  скадова  сучасних інформаційних систем, бо вона завжди була і надалі збережеться як інтелектуальний , інформаційний центр,  популярне місце  спілкування людей.


Літературна мандрівка «Подорожуємо з Пеппі»



        Бібліотекарі районної бібліотеки для дітей підготували і провели з учнями 2-А класу  Заліщицької державної гімназії літературну мандрівку «Подорожуємо  з Пеппі», яку  присвятили 70-річчю  повісті  Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха».
         Разом  з Олександрою Іванівною  та Пеппі учні  мандрували до країни  Королівство Швеція, де народилася  авторка казки. Діти дізналися про дитинство і зріле життя Астрід Ліндгрен, про те як вона стала письменницею і хто став  прототипом її  героїв. Розповідь  бібліотекаря  доповнювала презентація  «Астрід Ліндгрен».
        Учні 2-А класу взяли участь у  літературній  вікторині «Астрід Ліндгрен та її  Пеппі».
         Ця подорож  вчить дітей  бути щирими,  завжди  правдивими, допомагати один  одному, бо це допоможе нам існувати  в непростому світі і залишатись гідною людиною. 
       Читайте, мандруйте з героями казок,  переживайте з ними їхні пригоди, пізнавайте нове через книги, адже це так цікаво.

Поетичне дерево Заліщанщини



Щедро наділила природа наш край  мальовничою  красою, родючими землями. Та  найціннішим  його скарбом, чудовою окрасою є люди. Про тих, хто  дарує оточуючим тепло серця, добрий настрій,  хто словом доносить до них  красу і велич рідного краю, хто збуджує замисли, почуття.  Про  людей пера і слова Наддністрянського краю, що  представили високі міти свої духовності,  вистраждане, небайдуже слово, що ніколи не вмирає і не зникає безслідно  йшла мова під час поетичного  вернісажу «Поетичне дерево Заліщанщини». У  кожного з них  -  неоднаковий творчий доробок, різні стилі і творча  манера, але  спільне бажання  - чесно і щиро  трудитися на літературній ниві, на добро народу, Україні.
     Разом із заступником директора по роботі з дітьми Топольницькою О. І. учні 9 кл. ЗОШ №2 мандрували  у життєвий  і творчий шлях Петра Мельника, В.Г. Дрозда,  О. В. Вістовского, О. Дяків.  Т.Сердюка,
Р. Мамалиги, М. Палагнюк. В їхньому слові живе кожний порух душі, кожне переживання. Це: рідна батьківська хата,  священний хліб на столі, любов до
матері – Вітчизни, до поля, сивої  чайки і  калини, до  батька, неньки, зимових яблук у саду  та високих ясенів.
         Їхній талант – це велике щастя  дарувати себе іншим.

То ж  квітуй, молодій, колосися,
Берегине моя колискова,
Хай  пісенною буде пшениця,
Повнозерим хай родиться слово!

четвер, 15 жовтня 2015 р.

Душі аптека – бібліотека



        
Під такою назвою проходило святкування у районній  бібліотеці з нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек. Це свято свідчить про глибоку  повагу народу до своєї духовної спадщини, освіти, науки, культури, а також про визнання історичної ролі бібліотеки в житті суспільства.
         Працівники бібліотек системи разом з гостями свята вели розмову на тему: «Моя бібліотека: сьогодні і в майбутньому», під час якої намагались вирішити наболілі питання, що зустрічаються на шляху бібліотекарів, які є вірними збирачами  духовних скарбів, провідниками у світ нового і непізнаного.  Привітати  бібліотекарів прийшли учні 7-Б класу Заліщицької державної гімназії, які бажали творчої наснаги, натхнення, радості, щастя,добра і нових успіхів  у  просвітницькій  справі.
         Для читачів районної бібліотеки для дітей бібліотекарі оформили тематичну полицю  «Моя бібліотеко! Ти  мудрість всіх віків, хранителька добра», де виклали матеріали  які популяризують книгу, бібліотеку,  професію бібліотекаря.  


Дари золотої осені



         
 Під такою назвою  проходила виставка творчих робіт учнів 1-4 класів спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім. О. Маковея з поглибленням вивченням інформаційних технологій  та технологічних дисциплін

м. Заліщики.
          Тут можна побачити  різноманітних казкових героїв та героїв дитячих книжок.  Милує око різробарвя овочів та фруктів у різних експозиціях. Діти не тільки представляли   виготовлені композиції , але називали книги, з яких взяти герої їх виробів.

Подорож у осінь



         
Відцвіло, відпалахкотіло літечко. Дерева затріпотіли жовтими листочками. В саду пахне стиглими грушами, яблуками, сливами.  Сторожко  шурхотить під ногами  багряне листя і перегукуються пташки, відлітають у вирій, у передчутті  холодів журяться квіти і дерева.
          Читачі бібліотеки разом з книгами мандрують у цю чарівну пору з виставкою «Земля повна скарбів». Діти дізнаються про силу і красу природи, як земля несподівано змінює своє вбрання, немов красуня-дівчина із прадавньої казки. На сторінках книг діти знайомляться із звірятами і пташками,  дізнаються про їхні щоденні турботи, знайдуть  цікаві повідомлення про прикмети осені.
           Розповідь бібліотекаря доповнювали читачі  декламуванням віршів про чарівницю  – осінь, яка  господарює у саду, лісі, полі, відгадуванням загадок, розповіданнями  прислів’їв  та приказок.

вівторок, 4 серпня 2015 р.

Андрей Шептицький - Митрополит української церкви



  Андрей Шептицький – один із найвідоміших людей в Залідній Україні, символ української церкви, символ державності нації, символ національного і духовного єднання народу. Цьогоріч відзначаємо 150-річчя з дня народження митрополита Української греко-католицької церкви. У районній бібліотеці для дітей відкрито тематичну полицю «Митрополит Андрей Шептицький – велика постать українського народу», де зібрано матеріали про життєвий шлях національного героя. Читачі зможуть дізнатися яким він був, чим керувався у своїх вчинках, до чого прагнув, оцінити зроблене Митрополитом, що йде на рахунок цілої нації, як тепер, так і у виміряному нашому великому державному майбутньому.

Спорт – гармонія тіла і духу



Усі батьки мріють, щоб їхня дитина була сильною, упевненою в своїх силах людиною, стійкою до невдач, самостійною, незалежною, наполегливою у досягненні цілей, здоровою фізично і психічно. 
 

З цією метою багато з них своїх дітей віддають на заняття у різні секції спортивного клубу «Адреналін», бо добре розуміють, що фізкультура і спорт корисні для здоров’я.
Працівники бібліотеки побували на одному із занять з Кіокуншинкаю і Карате у тренера Глущака Андрія Олеговича із спортивною годиною «Спорт – гармонія тіла і духу», на якому ознайомили дітей із літературою, яка є у фондах книгозбірні із даної тематики, а вихованці клубу показали елементи Кіокуншикаю і Карате – бойових мистецтв, що розвинулись з рукопашних китайських бойових мистецтв. Тренер розповів про успіхи своїх підопічних у Рівенському міжклубному турнірі, де команда із Заліщик завоювала п’ять перших місць, із них перше місце Гандзюк Дмитро та Миронюк Софія, друге Сороха Ілля, трете - Золотацький Анатолій.

Спинилось літо на порозі



Нещодавно районну бібліотеку для дітей відвідали діти, що відпочивають і лікується в Обласному комунальному санаторії. Вони ознайомились із книжковим фондом бібліотеки, оглянули оформлені книжкові виставки. Разом із заступником директор по роботі з дітьми здійснили мандрівку по книжковій виставці «Я красне літечко сонечком багате», під час якої ознайомились із розмаїттям літа, його таємницями та прикметами, які завжди вабили людину. Митці споконвіку звертались до теми природи, увічнюючи у своїх творах її мінливу красу, схилялися перед її дивовижними перетвореннями. Відчути це присутні змогли під час огляду літератури. Діти мандрували не видимими стежками природи по творах українських та зарубіжних письменників, які відчинили віконце у світ, де господарює літо. 

Книжкова виставка відкрила користувачам своєрідну красу і розмаїття літнього довкілля, з яким людина має співіснувати у гармонії.

понеділок, 6 липня 2015 р.

Пазли - захоплююча і навчальна гра




Керівник куртка «Умілі руки» Голоден Л. І.  організовує заплановані засідання так, щоб гра з дітьми  приносила  не тільки  радість від спілкування, а одночасно навчала і розвивала дитину. Гарним  вирішення такої проблеми є складання дитячих  пазлів.  Складаючи  цілу картинку із окремих кусочків, дитина не тільки захоплюється, а різносторонньо розвиває свої здібності;  продовжує формування  складних розумових здібностей,  розвиває цінні особисті якості: старанність,  акуратність, терпеливість. Всі ці якості допоможуть у навчанні і принесуть багато бонусів в особистих і соціальних відносинах. Із задоволенням проходять заняття на тему « Пазли  захоплююча і начальна гра»,  під час яких читачі  не тільки складають різноманітні обємні фігури, а й вивчають їх історію. На персональній виставці Голоден Степана, яка демонструється на молодшому абонементі,  представлені  різноманітні поробки: Одеський Національний Академічний театр Опери і Балету, Капітолій  у Вашингтоні, Тауерський міст  в Лондоні, Ластівчине гніздо, Оперний театр в Сіднеї, Готель «Дубаї»,  Ейфелева вежа, Піраміда фараонів,  Букінгемський палац, Статуя Свободи, з якими знайомляться  не тільки читачі  бібліотеки, а й їхні батьки та керівник  дитячого читання.
 

Книжкова виставка-вікторина «Чи знаєш ти свої права?»



        У районні бібліотеці для дітей протягом червня-серпня функціонує  книжкова виставка-вікторина «Чи знаєш ти свої права?» користувачі книгозбірні мають можливість  дізнатися про свої права, які дорослі записати у спеціальному документі Конвенції ООН «Про права  дитини». Щоб відстоювати свої права треба їх знати. Але заявляючи про свої права, треба пам’ятати:  вони є  у  всіх інших людей,  поважати  треба не тільки свої права, але й права інших.
        Сподіваємося, що наша виставка допоможе користувачам в цьому: проведе їх  сторінками казок,  у яких є порушення прав героїв, і розповість, які саме права порушено.

Світова книга прав дитини



      Працівники районної бібліотеки для дітей провели   правознавчу годину «Світова книга прав дитини»,  під час якої розкрили поняття «закон», «Конституція», «ООН», «декларація», «Конвенція», «право», ознайомили присутніх зі змістом основних статей Загальної Декларації  прав людини, Конвенції про права дитини, Конституції України  учили  цінувати права людини.
       Присутні разом з бібліотекарями мандрували по сторінках Конвенції  під час  гри  «Хто перший». Дітям  роздавали  картки на яких перераховані певні  права і обов’язки. Вони  повинні  відповідно зазнати їх стрілками. Виграв той, хто першим виконав завдання.
         У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх і вміти ними користуватися. Але слід знати  не лише свої права, а й обов’язки. Прагнучи відстояти свої права, не порушуйте права інших.

Книга – мудрий друг



        

       Коли любиш  читати, життя стає  цікавішим. У тебе з’являються  друзі, - герої книг та  їх автори: Вони, завжди  порадять, підтримують, допоможуть. У душі ніби відчиняються  потаємні віконечка, і ми бачимо  навколишній світ по –іншому . Навіть  страшно уявити, щоб було б якби в одну мить зникли всі книги « Без  них життя стане  нецікавим, а  людина-сліпа, як день без сонця. Сила книжки  безмежна. Вона – мудрий друг, який ніколи не зрадить. Не вміє говорити, а розповідає про чудеса, відповідає на запитання,  пробуджує  мрію»

         Саме про це розповідала заступник директора по роботі з дітьми  учням 2-В класу ЗОШ № 1 під час бібліотечного уроку «Мандрівка книжковим містом». Бібліотекар  познайомила дітей із  книжковими виставками, які  оформлені для  найменших читачів, доводила необхідність повсякденного читання, виховувала  поважне ставлення до книжок, розвивала   культуру читання.

         Діти взяли участь  у дискусії. Книга – це …» під час якої доводили значення книги та читання у їхньому житті. Всі  прийшли до єдиної думки, що з книгою можна  потрапити у далеке минуле, побувати в майбутньому, зазирнути в різні курочки світу. Книга – мудрий друг, який не зрадить ніколи.

середа, 13 травня 2015 р.

Сімейний конкурс «Книга пам’яті мого роду»




         Український народ  відсвяткував  День пам’яті та примирення , 70-ти річчя  Перемоги над нацизмом у Європі та  70-ти річчя завершення Другої світової війни. Це свято єднає всі покоління, переповнює спільними почуттями радості і смутку. Крізь полум’я  боїв, страждань і смерть, крізь гіркоту поразок і непоправні втрати йшов наш народ своєю хресною дорогою до великої Перемоги. Все менше  залишається тих, хто воював. Сьогодні хочеться згадати про те, скільки доль і життів було зруйновано війною,  тим більше, сьогодні, коли наша країна захищається від агресії «старшого брата». Спасибі фронтовикам за  неоціненний приклад.

           На виконання  Указу Президента України № 604/ 2012 від  19.10.2012 «Про заходи  у зв’язку з відзначенням  70-ї річниці  визволення України  від  фашистських  загарбників та 70-ї  річниці Перемоги у Великій  Вітчизняній війні 1941-1945 р.р.» серед бібліотек України, що обслуговують дітей,  проводиться сімейний  конкурс « Книга пам’яті мого роду» .

            Не залишились осторонь і бібліотеки Заліщанщини. Їхні читачі та батьки  збирали матеріали  про ветеранів Другої світової війни та людей, що були вивезені  до Німеччини і готували  книгу Пам’яті свого роду.  Місцеві організаційні комітети переглядали представлені матеріали  і визначали  учасників Першого туру Конкурсу. Ними стали: Федьків В. Б. ( Блищанецька бібліотека-філія) за роботу  «Фронтовими дорогами   Стамова Петра Аманкуловича, Смутило Юля  (Товстенська бібліотека-філія) «Доля прабабусі – поневіряння  на чужині», Добрівлянська бібліотека-філія «В  боях ми гинули, але не всі» (  про ветерана  Другої світової  Мамалигу  Григорія Федоровича».

        У роботах учасників конкурсу  родинні історії, розповіді про  представників родини, спогади, які брали участь у Другій світовій війні, були вивезені до Німеччини з використанням  фотосвітлин.

 

Враження від виставки



        Читачі районної бібліотеки для дітей мали можливість відвідати виставку «Разом», яка експонувалась в Заліщицькій державній гімназії
ім. братів Гнатюків. Виставку представляють Конгрес національних громадян України та ГО Київський освітній центр  «Простір толерантності».
         Екскурсоводи, учні навчального закладу,  розповіли про сучасність та історію національних громад України. Молоді люди різних національностей  ( вірмени,  греки, українці,  кримські татари, євреї, роми, росіян,  румуни,  угорці, болгари, німці,  біженці та шукачі притулку) розповідають про своє життя в Україні.  Інтерв’ю, з молодими людьми доповнюються історичною інформацією. Герої виставки дозволили  нам зазирнути в їхнє життя: почути їх думки про себе та свою родину, про самого себе.  Кожен з них є особистістю, яку поєднує не тільки громадянство, а розуміння одне одного, сприйняття їх такими, якими вони є, відчуття  потреби у спілкуванні, у взаєморозумінні,  рівності прав і людської гідності, адже толерантність – основа демократичного суспільства.   

вівторок, 28 квітня 2015 р.

Світле Христове Воскресіння



           Найбільшим святом вести є Великдень. У нас, в Україні,  це свято завжди відзначалося урочисто. Воно пов’язало в собі  суто народні звичаї і традиції  перед християнських часів із  християнськими  обрядами. 
           Христос Воскрес!  Радіє світ приходові весни,  пробудженню життя, з дзвіниць  церковних передзвонюють голосні та мелодійна дзвони.
           Традиції святкування  Світлого празника  передаються із покоління в покоління. В дитячій бібліотеці  для користувачів оформлено етнографічну виставку  « Веселий  день нам настав, Ісус Христос з гроба устав».  Поруч із книгами  поробки членів гуртка «Умілі руки» тут можна ознайомитись із книгами, які розповідають  про історію  виникнення свята,  традиції та звичаї його святкування на Україні та в нашому краю.