пʼятниця, 28 грудня 2018 р.

Подарунок в день Святого Миколая


    

  Світлий день Святого Миколая завжди  тримає нас у  передчутті чогось  прекрасного та дивовижного.
    Дуже  важливий подарунок, який  створить  потрібний  святковий  настрій  це книги.
    Саме такий подарунок отримали читачів районної бібліотеки для дітей від постійних меценатів  Угрин І. М.  та  Орещук Л. М. Серед  подарованих книг література по шкільній  програмі, твори  сучасних  авторів та класика.
        Щиро вдячні за  цінний подарунок.

      

Замість ялинки – зимовий букет




 Лічені  дні залишаються до  Новорічно-Різдвяних свят. Кожен з нас, як  дорослі так і діти, чекаємо ці  прекрасні, наповнені дивом та  новими  сподіваннями свята. Всі  старанно готуються до них.  Учні  гімназії  та вчителі з цієї нагоди оформили  виставку-конкурс «Замість ялинки – зимовий букет», яка стала  в навчальному закладі  традиційною.

         Працівники бібліотеки з цієї нагоди проводили з дітьми бесіди,  переглядали  мультимедійні  презентації,  організовували серед  учнів 5-6 класів  майстер-класи, які допомагали  в організації та  оформлені  зимових  композицій.

         Оформлена виставка  спрямована на ставлення народно-традиційної культури, здійснення  екологічного  виховання  школярів, формування почуття  соціальної  відповідальності, небайдужості. Прагнення до  активних дій з  впорядкування та оздоровлення довкілля.


середа, 12 грудня 2018 р.

Посміхнись світові і він посміхнеться тобі


Що значить бути толерантними?
Це бути ввічливим до всіх,
Щоб слово добре міг сказати
Чи посміхнутись людям міг.
    Приємно жити із „будь ласка",
 «пробачте» - гнів ваш загасить,
Із «добрий день» - здоров'я, ласки
З проханням можна попросить.
     Буть толерантним дуже просто,
Лиш тільки знай, що говорить,
Бо толерантному лиш можна
Людей і  цілий світ  любить.
 Поняття «толерантність» вперше почало вживатися в XVІІІ столітті. У своєму «Трактаті про віротерпимість» відомий французький філософ Вольтер писав: «Шаленством є переконання, що всі люди мають однакові думки про певні предмети»
Розуміння толерантності не однакове в різних культурах, адже залежить від історичного досвіду народу. Іспанською – це здатність визнавати відмінність від власних ідей і думок. Французькою – це стосунки, за яких допускається, що інші можуть думати і діяти інакше, ніж ти сам. Англійською – готовність бути терпимим, поблажливим.  Китайською – дозволяти, приймати. Арабською – поблажливість, милосердя, жаль, терпіння….
Але, на жаль, жодне суспільство, про що переконливо свідчить історія й ті події, які відбуваються зараз у світі, не може поки що пишатися тим, що воно толерантне. 
На початку ХХІ століття доводиться визнавати, що прогрес, досягнутий людством у різних сферах, не призвів до порозуміння між людьми.
Колись Бернард Шоу сказав: «Тепер, коли ми навчилися літати по небу, як птахи, плавати під водою, як риби, нам бракує тільки одного: навчитися жити на землі, як люди».
Звичайно, ми не зможемо відразу зробити толерантною ні свою поведінку, ні поведінку інших людей, і не треба картати себе за це. Однак важливий навіть  малесенький крок у цьому напрямку.

"Нехай кожен з нас, кожен клас, наша гімназія, бібліотека ,наше місто чи село, ненька  Україна завжди будуть островами толерантності для всіх жителів великої планети Земля",  - цими словами завершили свій виступ на святковій лінійці з нагоди Дня толерантності учні 6-А та 3-Б класів під керівництвом класних керівників Костинюк О.М., Пацарини Н.М. , психолога Гарвасюк І.І. та
Бібліотекарів районної бібліотеки для дітей. У дитячій книгозбірні працівники відкрили тематичну полицю «Посміхнися світові і він посміхнеться тобі», біля якої проводили бесіди та подорожі по книгах , в яких розкрито кроки толерантності  героїв.
Останнім акордом  став флеш-моб "Сонце нас єднає".


Здоров'я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя.


Поріг ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Особливо небезпечні ВІЛ (вірус імунодефіциту людини)  і його кінцева стадія СНІД( синдром набутого імунодефіциту) -  хвороба, смертельна для людини.

З 1988 року 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом з метою зміцнення організованих зусиль у боротьбі з пандемією, яка поширюється у всіх регіонах світу.

            Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх і перемогу над вірусом ВІЛ рано. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. - уражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку.

            На жаль, Україну визнано державою, яка від ВІЛ/СНІДу в Східній Європі постраждала найбільше. Сьогодні в нас офіційно зареєстровано 49 тис. осіб, що мають статус ВІЛ-позитивних. Серед них майже 4 тис. дітей у  віці до 14 років. У тенетах СНІДу перебувають понад 3 тис. громадян України, з яких понад 100 дітей. Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. Міжнародні експерти вважають, що ВІЛ – позитивних у нас значно більше.        

Кожна людина повинна до кінця усвідомлювати всю небезпеку, яку несе СНІД. І зробити слід усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю. 
 Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах — найкращі методи профілактики СНІДу.
  30.11.2018 у Заліщицькій державній гімназії проведено акцію «Не дай СНІДу шанс», яка присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом.
Захід організували і провели учні 6-А та 3-Б класів спільно з класними керівниками Костинюк О.М.,
Пацарина Н.М. , практичний психолог Гарвасюк І.І. та бібліотекарями районної бібліотеки для дітей.
Мета акції – закликати всіх бути небайдужими до проблеми СНІДу.
Учні та вчителі не просто слухали інформацію, й й взяли активну участь в інтерактивній вправі «Факт чи міф».
Логічним завершенням заходу стала символічна червона стрічка, яку створили учасники акції, щоб закликати всіх бути небайдужими до світової проблеми – СНІДу.
Життя понад усе! Під цим гаслом було створено символічне дерево «Знати, щоб жити!»

середа, 14 листопада 2018 р.


День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».
За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.
Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».
Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».
Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.
Працівники районної бібліотеки для дітей відкрили тематичну полицю «О мова вкраїнська! Хто любить її, той любить мою Україну» біля якої проводять бесіди, конкурси загадок, прислів’їв , віршів про мову.

вівторок, 6 листопада 2018 р.

ЗУНР: крізь призму часу


А як перший сірий ранок листопаду
Понад вежі простягнув своє крило
Львів побачив українську рідну владу
Рідним прапором обвив своє чоло
         Так про листопадові події 1918 року написав український поет, січовий стрілець – Роман Завадович.
         Саме січові стрільці стали ядром Української Галицької Армії, яка повстала в обороні проголошеної 1 листопада 1918 року Західно-Української народної республіки.
        
     


      Для читачів-дітей в бібліотеці відкрито тематичну полицю «ЗУНР: крізь призму часу», біля якої проведено огляд літератури. Діти мали можливість ознайомитись із книгами та періодичними виданнями, в яких висвітлено цю подію.

       Історичний досвід ЗУНР актуальний і сьогодні, коли національне, демократичне й державне утвердження цим залежить від єдності усіх творчих і політичних сил українського народу.

   

Ми за збереження здоров'я...


     

Здоров’я – це найбільша цінність для кожної людини.  Про це говорить і народна мудрість: « Здоровому все під силу».  Давньогрецький  хірург Герофіл  стверджував, що « без здоров’я і мудрість незавидна, і мистецтво бліде, і сила в’яне, і багатство без користі, і слово без сили».  Проте тільки  захворівши, ми починаємо цінувати хороше самопочуття, енергійність і бадьорість.

  Цього року Заліщицька державна гімназія стала учасником Всеукраїнського проекту «Здорова школа», мета якого - популяризація здорового способу життя серед усіх учасників навчально-виховного процесу: учнів, учителів, батьків.
     У рамках проекту для гімназистів 3(7)-Б та 6(10)-А класів було проведено виховну годину з елементами майстер-класів на тему: «Чай – ліки для тіла і душі». Під керівництвом класних керівників Костинюк О.М. та Пацарини Н.М. діти не тільки дізналися про традиції чаювання українців, а й про чудодійні властивості різноманітних трав’яних напоїв з рослин, що ростуть на нашій території. Майстер-клас з  приготування чаю з чорнобривців  провела мати учениці 6(10)-А класу  Миронюк Тамара Андріївна. Про інші способи використання ароматичних рослин, таких як чебрець, лаванда та м’ята, розповіла Кузь Світлана Михайлівна, заступник директора з навчально-виховної роботи.  Учитель  провела майстер-клас з  виготовлення ароматичних мішечків,саше,  чим надзвичайно зацікавила учнів.
  



Усі присутні мали змогу переконатися в тому, що дбати про своє здоров’я не так уже й складно, головне – бажання.  Усе необхідне для зміцнення імунітету, покращення самопочуття поруч, варто тільки навчитися помічати і не лінуватися використовувати дари Божі, як це робили наші предки.

Допомогу в організації заходу надавали працівники районної бібліотеки для дітей. В приміщенні книгозбірні було відкрито тематичну полицю «Ліки навколо нас». Вчителі та учні мали можливість детальніше дізнатись про роль рослинних речовин у лікувальному харчуванні та їх переваги над хімічними препаратами.
Логічним завершенням виховного заходу стало спільне чаювання усіх присутніх: батьків, учнів та їх наставників. Теплий  трав’яний напій та хороша, дружня атмосфера сприяла покращенню нашого як фізичного,  так і емоційного здоров’я.

четвер, 25 жовтня 2018 р.

Подорож у країну дорожніх знаків


Окремі знання з правил безпеки дорожнього руху діти починають отримувати вже з дошкільного віку. Але ось дитина стає учнем. Вона самостійно долає шлях від домівки школи і назад, знайомиться зі словами: пішохід, транспорт, пасажир, світлофор, ДАІ.
Саме в цей час батьки, вчителі, бібліотекарі, працівники патрульної служби об’єднують свої зусилля на засвоєння школярами правил дорожнього руху. Для бібліотечного працівника основним засобом у цій роботі є книга, за допомогою якої доповнюються і поглиблюються ті знання, які вони отримують у класі.
         З цією метою проводимо цикл бесід: «Подорож у країну дорожніх знаків», конкурси малюнків, віршів, оповідань про пішоходів, огляд тематичної полиці: «Правила руху пам’ятай завжди, щоб не трапилось біди», вікторину: «Чи знаєш ти ?», бесіди: «Як розмовляє вулиця?».
         Закріплюють діти отримані знання в активній та ігровій формі при допомозі справжніх патрульних. Це дійство можна було спостерігати у ЗОШ №2. Молодші школярі застосовували набуті знання на пішохідній доріжці, під час їзди на велосипеді та рульові ігри: «Поважай світлофор».

середа, 24 жовтня 2018 р.

Весна не там зустріла нас

17.10.2018р. учні 6-А класу під керівництвом учителя української мови та літератури Пацарини Н.М.,  вчителя математики Костинюк О.М. при допомозі завідуючої районної бібліотеки для дітей провели творчий захід під назвою «Нас весна не там зустріла..», присвячений  пам’яті воїнів УПА.
Нас весна не там зустріла
І не ті пісні співала… -
ці слова стали лейтмотивом ліричного вечора про найтонші порухи людської душі – кохання. Бо ж саме це прекрасне почуття допомагало  вірити в холодних та сирих окопах, що боєць обов’язково врятується від ворожої кулі, а навесні наступного року зустрінуться Він і Вона.
  На жаль, більшість мрій не здійснилася, про це свідчать листи-спогади, які зачитували гімназисти:
А вона щовесни на порозі ще довго чекала,    
В ліс вглядалась, чекала з криївок вістей,                                         
    І щороку у скриню, де придане, щось складала,                  
    І чекала, чекала, чекала весільних гостей...
 А Він, герой, безстрашний, поміркований, тонкий у розрахунках, невтомний, щедрий у дружбі, вірний у коханні, увійшов у безсмертну книгу під назвою «Історія».
« Чекай, я повернусь», - відлунювала у серці коханої і вселяло надію на зустріч.
Вони стрінуться незабаром.                                                                                                      
 Сорок весен, як мине війна.                                                                                        
 Йтиме старенька базаром,                                                                                    
  Площею йтиме вона.                                                                                            
І на устах усмішка   
зацвіте ясно-сумна ,    
 Коли пам’ятникові нишком             
  В очі погляне вона.                     
  А у небі просторім                                                                                              
Сонце – як хліба калач…                                                                                         
 Падатимуть вночі зорі                                                                                                           
  У її тихий плач.  Вірші, пісні, уривки з листів допомогли відтворити радість зустрічей і біль розлуки, віру в щасливе майбуття і трагедію зболених душ. А над усім цим линула мажорна мелодія кохання – щирого, справжнього, безсмертного
Виступ учнів 6-А класу доповнила пізнавальна розповідь вчителя історії Коцебейчук Г.В., огляд літератури «Ідуть роки, злетіло більш як півстоліття, як у боях зродилася УПА» ,який провела бібліотекар дитячої бібліотеки та пройнятий духом нескореності гімн воїнів УПА у виконанні учениці 3-Б класу Гірчак Юлії.
   Завершальним акордом  заходу стали слова сучасної поетеси  Інни Гавриленко:
    Тож давайте всі разом, народом,
     Волю й честь Україні вернем.                     
     І  відступлять всі біди й незгоди –  
     Ми ж бо гордо наш прапор несем!

Він віддав серце дітям

Цьогоріч 28 вересня в Україні та світі відзначали 100- річчя людини, творчість якої - унікальне явище в українській та світовій педагогіці. Це - видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський.
  Не залишалась осторонь цієї події районна бібліотека для дітей.  Працівники книгозбірні відкрили книжкову виставку "Він віддав серце дітям", де читачі мали можливість ознайомитись із книгами про життя і творчість видатного педагога і письменника.
  Для учнів 7-го класу ЗОШ № 2 (класний керівник Гоцуляк С. В.) бібліотекар Топольницька О. І. провела літературну годину "Людина великої душі". Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них  багато цікавих розповідей. Учні ознайомились із життям і творчістю педагога. В його творах переважає доброта, бо він хотів, щоб діти виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків і нашу прекрасну батьківщину. Діти зачитували уривки з творів В.Сухомлинського, ділилися його порадами.
 У Сухомлинського вагоме слово
 У серці нашім колосом зросло.
 І не струхлявіє воно ніколи,
 Бо в серце щастя несе і добро.

неділя, 7 жовтня 2018 р.

Інтернет-знайомство


Інтернет міцно увійшов у життя майже кожної сучасної людини. Складно уявити, як можна було раніше обходитися без цього гігантського сховища інформації, де можна дізнатися стільки корисного і цікавого. Глобальна мережа стала не тільки місцем, де можна знайти відповіді на всі питання, але також способом спілкування.
Всі ми вже давно звикли блукати по безмежному Інтернету, а допомагають нам в цьому пошукові системи.
Саме про пошукові системи відбулося Інтернет-знайомство з учнями Заліщицької державної гімназії в Інтернет-центрі Заліщицької центральної районної бібліотеки.
Бібліотекар Ольга Титор розповіла про роботу пошуковиків, а також про найпоширеніші пошукові системи в Україні і в світі. Школярі дізналися  про унікальну в своєму роді українську пошукову систему «Шукалка», яка є першою в світі соціально-орієнтованою пошуковою системою, що передає 30% свого прибутку у дитячі будинки України.

четвер, 4 жовтня 2018 р.

Шевченківські лауреати


Такою була тема Дня інформації, проведеного у центральній районній бібліотеці провідним бібліографом Світланою Пукіш для учнів Заліщицької гімназії.
Історія Шевченківської премії є частиною історії української культури та яскравим виявом всенародної любові до Шевченка. Освячена іменем великого Кобзаря, ця творча нагорода має незаперечний авторитет в Україні і в усьому світі.

Комітет з Національної премії України ім. Тараса Шевченка щороку, в результаті конкурсного відбору всебічного обговорення і таємного голосування, визнає твори, гідні високої премії. Президент України своїм Указом присуджує Національні премії тим, хто здолав усі сходинки до творчої вершини.
З іменами лауреатів та їхніми творами присутні ознайомились з книжкової виставки «Твори літератури – лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка». Перший розділ виставки «Бібліотека Шевченківського комітету» містив видання, які вийшли за державною програмою «Українська книга». На сьогодні це біля 100 назв, а розпочато випуск ще 2001 року. Відрізняються книги цієї серії художнім оформленням – всі видання відповідають чітким встановленим вимогам. Серія видається з метою популяризації і збереження кращих зразків української літератури. В другому розділі зібрано книги лауреатів Шевченківської премії, які користуються  популярністю серед читачів бібліотеки, про що часто свідчить зовнішній вигляд книги. «Уродженці Тернопільщини - лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка» – так називається третій розділ книжкової виставки. 12 лауреатів найпрестижнішої премії нашої держави є вихідцями з Тернопільського краю. Серед них і наш земляк – художник-різьбяр по дереву Шевчук Володимир Олексійович із с. Зелений Гай, Заліщицького району, котрий отримав цю премію 1982 року разом із колективом митців за художнє оформлення Івано-Франківського обласного драматичного театру.
         Ось прізвища цих людей:
Андріяшик Роман – письменник;
Гнатюк Іван – письменник;
Каменський Віктор – композитор;
Кульчицька Олена – художник-графік;
Кушніренко Андрій – композитор;
Лубківський Роман – письменник;
Марчук Іван – живописець;
Мотика Ярослав – художник;
Підлісний Зіновій – архітектор;
Сапеляк Степан – письменник;
Шевчук Володимир – художник-різьбяр;
Штонь Григорій – літературознавець.
         До уваги присутніх було запропоновано огляд довідкових та ювілейних видань Шевченківського комітету. Підготовлено та роздано інформаційні матеріали.

         З відео-презентацією «Шевченківські лауреати 2018 року» присутніх ознайомила бібліотекар Інтернет-центру Титор О. С.
Отже, Національна премія України імені Тараса Шевченка – найвища творча відзнака в незалежній Україні.

понеділок, 24 вересня 2018 р.

Енциклопедичний круїз «Книги, що знають все і трохи більше»


Вересень – початок навчального року. До нього готуються не тільки діти, батьки, а й працівники районної бібліотеки для дітей.
Для учнів 5-11 класів бібліотекар відділу обслуговування оформила книжково-ілюстративну виставку «До країни знань мандруємо з книжками». Галина Іванівна Заянчковська біля виставки провела енциклопедичний круїз  «Книги, що знають все і трохи більше», під час якого ознайомила читачів з книгами, які будуть добрими помічниками для школярів у навчанні, а саме – довідниками, енциклопедіями, словниками, хрестоматіями на різну тематику.

Вітаємо переможців


На час літніх канікул Національна бібліотека України для дітей вже другий рік оголошує Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули» у семи різних номінаціях. Діти пишуть про все – про те, що турбує, бентежить, про те, що так важко сказати, але можна і треба написати.
         Писали щиро про те, що викликає радість і надію, відкривали безмежний простір природи, малювали пейзажі без пензля та олівця, про власне відчуття світу, про розуміння сенсу та мети життя та інше.
         Активну участь у цьому конкурсі беруть читачі Заліщицької районної бібліотеки для дітей. Роботи Пацарини Тетяни, Навізівської Анастасії та Титор Соломії були визначені кращими і надіслані на розгляд обласного журі.
         Відрадно, що поезія Навізівської Насті, учениці 7-В класу Заліщицької державної гімназії в номінації «І в кожному із нас живе філософ» зайняла І місце І-го туру Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули».

середа, 19 вересня 2018 р.

Виставка поробок «Осінні фантазії»


Ой, як гарно навкруги!
В золоті сади, луги.
Хто їх так розмалював,
Одяг хто пофарбував?
Уночі, як нам не спиться,
Ходить тихо Чарівниця.

На вулицях оселилась осінь, яка своїм золотим пензликом розмальовує листя дерев та квітів. Різнобарв’я  кольорів надихає влаштовувати виставку осінніх композицій «Осінь – щедра пора», «Осіння казка», «Багряні барви осені».
Її учасниками стали учні, батьки, вчителі, працівники бібліотеки. Найактивнішими були учні початкових класів, які представили як колективні роботи, так і індивідуальні.


Чого тут тільки не було…Фігурки овочів, каштанів, жолудів, шишок, аплікації з листя, зерняток, насіння, натюрморти, об’ємні композиції. Все виготовлене з інтересом, любовю та фантазією.

Допомогу у підготовці та організації виставок надавали бібліотекарі. Для дітей та батьків провели огляд книжкової виставки «Земля повна скарбів».

четвер, 23 серпня 2018 р.

З Днем Незалежності України!

Україно моя співуча,
Ніжна нене, колиска добра!
Я люблю твої древнії кручі,
Буйну зелень на схилах Дніпра.
Ти одвічна — у пісні, у слові,
Ти у думах співця-кобзаря,
Україно моя казкова,
Наше серце для тебе співа.
Живи, Україно! Живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!
Співай, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі.

четвер, 9 серпня 2018 р.

Читальний зал на майданчику


Бібліотекарі дитячої книгозбірні організували літній читальний зал на дитячому майданчику садочку «Калинонька». Тут малята разом з вихователем та працівниками бібліотеки слухали казки, переглядали ілюстрації, співали пісеньки улюблених казкових героїв, зображували їх риси гримасами лиця та рухами. Діти отримали позитивні враження від спілкування з книгою.