середа, 25 квітня 2018 р.

Чорнобиль – біль душі моєї


26 квітня 1986 року…Була весна – квітуча, напоєна запахами землі і нового життя. Ніхто не здогадувався, що ця весна назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства, що про невелике місто Чорнобиль дізнається весь світ.
         Цій трагічній даті в історії нашої держави учні 5-Б класу Заліщицької державної гімназії присвятили урок-реквієм: «Чорнобиль – біль душі моєї», який підготували працівники дитячої бібліотеки з класним керівником Лугофет О.М.
         Гімназисти вели мову про цей день чорнобильського лиха, болю, суму, який смертоносним полум’ям зловісної пожежі опалив долю кожного, хто працював і жив у Чорнобилі. Вони згадували людей, які, жертвуючи власним життям, заступили шлях ядерній смерті і навічно поснули герої –пожежники на підмосковному Митинському цвинтарі.
         З болем в серці учні розповідали про обезлюднені села, де століттями ростили жито, виховували дітей, а тепер ця земля називається «зоною».
         Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає. Чорнобильська біда надовго залишиться у нашій пам’яті.
         Пам’ять… Пам’ять…Це єдине, що ми можемо віддати героям, які не шкодуючи сил і життя, виконали присягу на вірність народові України.
         Розповідь дітей доповнювала презентація, яку підготувала Олена Мирославівна.
         Завідуюча районною бібліотекою для дітей розповіла присутнім про усі жахіття і проблеми Чорнобиля, які знайшли відгук у серцях і творах українських письменників.

         Подією у літературі стала поема Бориса Олійника «Сім», яка присвячена пам’яті відважних шести пожажників, що самовіддано вступили у боротьбу зі смертю.
         Всеукраїнській біді присвячена і поема І. Драча «Чорнобильська мадонна».
         У 1987 році побачила світ повість Юрія Щербана «Чорнобиль», де зібрано багато фактичного матеріалу зі слів учасників ліквідації аварії.
         В основу сюжетної лінії твору В. Яворівського «Марія з полином у кінці століття», покладено історію однієї сім’ї, на основі якої автор простежує вплив катастрофи на життя всього навколишнього селянства.
         Література про Чорнобильську трагедію дозволяє осмислити катастрофу, розкрити правду про події, перейнятися людським болем, людськими стражданнями; змушують замислитись над уроками минувшини й сьогодення людства.

четвер, 19 квітня 2018 р.

Ліна Костенко – королева української поезії ХХ століття


Ліна Василівна Костенко. На нинішньому поетичному олімпі України серед інших майстрів слова вже кілька десятиліть живе вона як «нерозгадане чудо», «голос народу». Маючи воістину Божий дар слова Ліна Василівна є ще й лицарем честі, взірцем громадянської мужності, спадкоємцем кращих традицій не лише своєї нації, а й усього людства.

         Цій визначній постаті учні 5-А класу Заліщицької державної гімназії з учителем української літератури Пацариною Н.М. підготували і провели літературно-музичну композицію «Сад нетанучих скульптур». У виконанні дітей звучали вірші Ліни Костенко та пісні Ольги Богомолець на слова поетеси. Тут «працює» Ліна Костенко, відбуваються її діалоги з Музою, Долею, дітьми.
         Присутні з трепетом слухали твори поетеси, ліричну музику скрипки, фортепіано, яку дарували Оля Шмиглик, Ілля Сорока, Хандій Діана, Гев’юк Марія, Гуменюк Анастасія.
 Не можна було без хвилювання спостерігати за зустріччю Ліни Василівни зі своєю Долею, яку інсценізували учні 7-Б класу Пацарина Ростислава та Мельник Олена.

Учениця 1-Б класу Пацарина Тетяна виконувала роль доньки Ліни Костенко, читала вірш «Над шляхом, при долині».
Твори письменниці говорять про одвічне – хоча й оперують, здебільшого символами буденними. Ось тому вони перемагають – їх хочеться слухати знову. Є тут і для серця, і для розуму.
Готуючись до вечора, гімназисти мали можливість ознайомитися із книгами, які розкривають основні віхи життєвого та творчого шляху Ліни Костенко, що виставлені на книжковій виставці «Усе іде, але не все минає», яку підготували працівники районної бібліотеки для дітей.

Розмалюємо писанку разом


Не встигли зимові струмки віддзвеніти, а у вікно вже Великдень дивиться. Дивовижне свято.
         Майстер-клас, який проведено для учнів гімназії організувала і провела Пацарина Н.М., Угрин І.М., належав маленькому диву – писанці, символові життя, оберегові, кожний малюнок якого таїть у собі молитви-звернення до Бога, привертає добрі сили і відвертає лиха, розповідає про створення світу, про вічні закони мудрості і любові.
         Про значення символу-оберегу – писанки, про традиції писанкарства та святкування Великодня розповіла Наталія Михайлівна, її розповідь доповнювали учні 2-Б класу читанням віршів про писанку.
         Всіх присутніх Ірина Миколаївна запросила на майстер-клас з писанкарства. Діти із задоволенням слухали поради і самі розмальовували писанки. Більше дізнатися про писанкарство, побачити взірці малюнків присутні мали можливість із книг, представлених бібліотекарями районної бібліотеки для дітей на тематичній полиці «Писанка – символ Христового воскресіння».

пʼятниця, 13 квітня 2018 р.

В країні мудрої сови


У вінок весняних свят гарно вплітається свято – Всеукраїнський тиждень дитячого читання, прикрашене особливим колоритом – дитячими дзвінкими голосами, сміхом і книгами.
         Традиційно такий тиждень пройшов і в Заліщицькій районній бібліотеці для дітей під гаслом «В країні мудрої сови». У цей період працівники бібліотеки проводили різноманітні заходи, спрямовані на залучення підростаючого покоління до невичерпних джерел знань, прищеплювання дітям уміння самостійно працювати з книгою, аналізувати, робити висновки з прочитаного, виховання любові і поваги до книги.

         Відкриття тижня розпочалося оглядом книжкової виставки «Дивосвіт Читай-міста», під час якого діти поринули у історичне минуле книжки. Мали можливість порівняти сучасну книгу із першими книгами; розповідали загадки, читали вірші.

         Другий день тижня читання присвячений наймолодшим  – первачкам. «В країну непрочитаних книг» – саме під таким гаслом пройшла посвята першокласників у читачі. Бібліотекар молодшого абонементу провела екскурсію по бібліотеці, розповіла як правильно користуватися книгами. Інші працівники провели для дітей різноманітні конкурси. По закінченню заходу кожен першокласник урочисто отримав Диплом читача.

         Цікаво пройшла для учнів 3-Б класу ЗОШ №2 (класовод Гичун Л.П.) літературна подорож «Ми до тебе, казко в гості завітали», де діти дружніми командами залюбки занурились в казково-книжкову країну, отримали море задоволення від відповідей на різноманітні питання, розширили свій світогляд, отримали частину любові і тепла.

         Незабутні враження отримали діти від флеш-мобу «Мої улюблені книги». Учні 1-Б класу Заліщицької державної гімназії (учитель-філолог Пацарина Н.М.) самі організували виставку прочитаних книг, а потім кожен із них розповідав про враження від прочитаних книг і пропонував її своїм ровесникам.

         Доречним цього тижня був конкурс на кращий дитячий колаж «Герої із прочитаних книг», який підготували учні 1-В класу ЗОШ №1 (класовод Миронюк Т.А.). Діти не тільки представляли свої роботи , а й розповідали про представлене. Перемогу здобули обидві команди – хлопці та дівчата.

         Цей тиждень був надзвичайно яскравим і неймовірно захоплюючим. Він приніс дітям багато позитивних вражень, додав знань, а бібліотеці нових користувачів.

Ми до тебе, казко, в гості завітали


                                                  

                                                  Добрий день, вітаєм вас.
                                                                    Настає дозвілля час.
                                                                    Діти наші, не зівайте.
                                                                         Добру казку починайте       
         Діти дуже люблять читати і слухати казки. Казка жила, живе і вічно буде жити. Вона  буде існувати  стільки, скільки будуть жити люди. Тому  сьогодні ми  разом  з учнями 3-Б класу ( учитель   Гичун Л. П.) побуваємо у казці. Ще раз  перегорнемо сторінки  улюблених книжок. Зустрінемось із  улюбленими героями і, звичайно, побачимо, як,  у котрий раз, добро перемагає зло.
         Діти  впізнавали  казкових героїв за  надісланими телеграмами,  відгадували казкові загадки від казок,  співали пісні наших героїв,  приймали участь у конкурсі «Скільки героїв – назвіть»,  працювали із ілюстраціями до казок «З якої казки ці герої».

         Цікаво і захоплююче  пройшов конкурс «Книжкові  майстри».  Члени  гуртка «Умілі руки» підготували паперові  поробки героїв із  казок «Колосок», «Ріпка», «Троє поросят», а учні повинні були  підібрати героїв і сказати з якої вони казки.
         Казка – це дитинство людства і  його мудрість. Читайте і слухайте казки, читайте і  переказуйте. Нехай  вони  ідуть по світу і нехай живуть  серед нас і після нас, хай  виховують нас  і вчать, як треба жити по правді.

Посвята в читачі


Традиційно під час тижня дитячого читання в районній бібліотеці для дітей проходить захід «Посвята в читачі». Учні 1-В класу з класоводом Миронюк Т.А. завітали до нашої книгозбірні. Адже хорошими учнями можна стати лише тоді, коли багато читати. З книг ми дізнаємося багато цікавого про таємниці природи, про минуле та сучасне нашого народу. Людина, яка любить і вміє читати, має розумних, добрих і вірних друзів. Ці друзі – книги. З книгою ми зустрічаємось з раннього дитинства і не розлучаємось до самої старості. Про це розповідала дітям завідуюча районною бібліотекою для дітей Топольницька О.І.
         Олександра Іванівна повела першокласників бібліомістечком, розповідала і показувала їм таємниці розстановки книг, знайомила із правилами поводження з книгою. Діти разом з дорослими здійснили незабутню подорож у книжкове царство, познайомились з його мешканцями ближче.
         Бібліотекарі вручили першокласникам дипломи «Читача районної бібліотеки для дітей» і побажали бути активними читачами. І нехай книги стануть вашими друзями на все життя. Людина, яка любить читати – щаслива, тому що поруч із нею найкращий друг і порадник – книга.