четвер, 25 жовтня 2018 р.

Подорож у країну дорожніх знаків


Окремі знання з правил безпеки дорожнього руху діти починають отримувати вже з дошкільного віку. Але ось дитина стає учнем. Вона самостійно долає шлях від домівки школи і назад, знайомиться зі словами: пішохід, транспорт, пасажир, світлофор, ДАІ.
Саме в цей час батьки, вчителі, бібліотекарі, працівники патрульної служби об’єднують свої зусилля на засвоєння школярами правил дорожнього руху. Для бібліотечного працівника основним засобом у цій роботі є книга, за допомогою якої доповнюються і поглиблюються ті знання, які вони отримують у класі.
         З цією метою проводимо цикл бесід: «Подорож у країну дорожніх знаків», конкурси малюнків, віршів, оповідань про пішоходів, огляд тематичної полиці: «Правила руху пам’ятай завжди, щоб не трапилось біди», вікторину: «Чи знаєш ти ?», бесіди: «Як розмовляє вулиця?».
         Закріплюють діти отримані знання в активній та ігровій формі при допомозі справжніх патрульних. Це дійство можна було спостерігати у ЗОШ №2. Молодші школярі застосовували набуті знання на пішохідній доріжці, під час їзди на велосипеді та рульові ігри: «Поважай світлофор».

середа, 24 жовтня 2018 р.

Весна не там зустріла нас

17.10.2018р. учні 6-А класу під керівництвом учителя української мови та літератури Пацарини Н.М.,  вчителя математики Костинюк О.М. при допомозі завідуючої районної бібліотеки для дітей провели творчий захід під назвою «Нас весна не там зустріла..», присвячений  пам’яті воїнів УПА.
Нас весна не там зустріла
І не ті пісні співала… -
ці слова стали лейтмотивом ліричного вечора про найтонші порухи людської душі – кохання. Бо ж саме це прекрасне почуття допомагало  вірити в холодних та сирих окопах, що боєць обов’язково врятується від ворожої кулі, а навесні наступного року зустрінуться Він і Вона.
  На жаль, більшість мрій не здійснилася, про це свідчать листи-спогади, які зачитували гімназисти:
А вона щовесни на порозі ще довго чекала,    
В ліс вглядалась, чекала з криївок вістей,                                         
    І щороку у скриню, де придане, щось складала,                  
    І чекала, чекала, чекала весільних гостей...
 А Він, герой, безстрашний, поміркований, тонкий у розрахунках, невтомний, щедрий у дружбі, вірний у коханні, увійшов у безсмертну книгу під назвою «Історія».
« Чекай, я повернусь», - відлунювала у серці коханої і вселяло надію на зустріч.
Вони стрінуться незабаром.                                                                                                      
 Сорок весен, як мине війна.                                                                                        
 Йтиме старенька базаром,                                                                                    
  Площею йтиме вона.                                                                                            
І на устах усмішка   
зацвіте ясно-сумна ,    
 Коли пам’ятникові нишком             
  В очі погляне вона.                     
  А у небі просторім                                                                                              
Сонце – як хліба калач…                                                                                         
 Падатимуть вночі зорі                                                                                                           
  У її тихий плач.  Вірші, пісні, уривки з листів допомогли відтворити радість зустрічей і біль розлуки, віру в щасливе майбуття і трагедію зболених душ. А над усім цим линула мажорна мелодія кохання – щирого, справжнього, безсмертного
Виступ учнів 6-А класу доповнила пізнавальна розповідь вчителя історії Коцебейчук Г.В., огляд літератури «Ідуть роки, злетіло більш як півстоліття, як у боях зродилася УПА» ,який провела бібліотекар дитячої бібліотеки та пройнятий духом нескореності гімн воїнів УПА у виконанні учениці 3-Б класу Гірчак Юлії.
   Завершальним акордом  заходу стали слова сучасної поетеси  Інни Гавриленко:
    Тож давайте всі разом, народом,
     Волю й честь Україні вернем.                     
     І  відступлять всі біди й незгоди –  
     Ми ж бо гордо наш прапор несем!

Він віддав серце дітям

Цьогоріч 28 вересня в Україні та світі відзначали 100- річчя людини, творчість якої - унікальне явище в українській та світовій педагогіці. Це - видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський.
  Не залишалась осторонь цієї події районна бібліотека для дітей.  Працівники книгозбірні відкрили книжкову виставку "Він віддав серце дітям", де читачі мали можливість ознайомитись із книгами про життя і творчість видатного педагога і письменника.
  Для учнів 7-го класу ЗОШ № 2 (класний керівник Гоцуляк С. В.) бібліотекар Топольницька О. І. провела літературну годину "Людина великої душі". Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них  багато цікавих розповідей. Учні ознайомились із життям і творчістю педагога. В його творах переважає доброта, бо він хотів, щоб діти виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків і нашу прекрасну батьківщину. Діти зачитували уривки з творів В.Сухомлинського, ділилися його порадами.
 У Сухомлинського вагоме слово
 У серці нашім колосом зросло.
 І не струхлявіє воно ніколи,
 Бо в серце щастя несе і добро.

неділя, 7 жовтня 2018 р.

Інтернет-знайомство


Інтернет міцно увійшов у життя майже кожної сучасної людини. Складно уявити, як можна було раніше обходитися без цього гігантського сховища інформації, де можна дізнатися стільки корисного і цікавого. Глобальна мережа стала не тільки місцем, де можна знайти відповіді на всі питання, але також способом спілкування.
Всі ми вже давно звикли блукати по безмежному Інтернету, а допомагають нам в цьому пошукові системи.
Саме про пошукові системи відбулося Інтернет-знайомство з учнями Заліщицької державної гімназії в Інтернет-центрі Заліщицької центральної районної бібліотеки.
Бібліотекар Ольга Титор розповіла про роботу пошуковиків, а також про найпоширеніші пошукові системи в Україні і в світі. Школярі дізналися  про унікальну в своєму роді українську пошукову систему «Шукалка», яка є першою в світі соціально-орієнтованою пошуковою системою, що передає 30% свого прибутку у дитячі будинки України.

четвер, 4 жовтня 2018 р.

Шевченківські лауреати


Такою була тема Дня інформації, проведеного у центральній районній бібліотеці провідним бібліографом Світланою Пукіш для учнів Заліщицької гімназії.
Історія Шевченківської премії є частиною історії української культури та яскравим виявом всенародної любові до Шевченка. Освячена іменем великого Кобзаря, ця творча нагорода має незаперечний авторитет в Україні і в усьому світі.

Комітет з Національної премії України ім. Тараса Шевченка щороку, в результаті конкурсного відбору всебічного обговорення і таємного голосування, визнає твори, гідні високої премії. Президент України своїм Указом присуджує Національні премії тим, хто здолав усі сходинки до творчої вершини.
З іменами лауреатів та їхніми творами присутні ознайомились з книжкової виставки «Твори літератури – лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка». Перший розділ виставки «Бібліотека Шевченківського комітету» містив видання, які вийшли за державною програмою «Українська книга». На сьогодні це біля 100 назв, а розпочато випуск ще 2001 року. Відрізняються книги цієї серії художнім оформленням – всі видання відповідають чітким встановленим вимогам. Серія видається з метою популяризації і збереження кращих зразків української літератури. В другому розділі зібрано книги лауреатів Шевченківської премії, які користуються  популярністю серед читачів бібліотеки, про що часто свідчить зовнішній вигляд книги. «Уродженці Тернопільщини - лауреати Національної премії ім. Тараса Шевченка» – так називається третій розділ книжкової виставки. 12 лауреатів найпрестижнішої премії нашої держави є вихідцями з Тернопільського краю. Серед них і наш земляк – художник-різьбяр по дереву Шевчук Володимир Олексійович із с. Зелений Гай, Заліщицького району, котрий отримав цю премію 1982 року разом із колективом митців за художнє оформлення Івано-Франківського обласного драматичного театру.
         Ось прізвища цих людей:
Андріяшик Роман – письменник;
Гнатюк Іван – письменник;
Каменський Віктор – композитор;
Кульчицька Олена – художник-графік;
Кушніренко Андрій – композитор;
Лубківський Роман – письменник;
Марчук Іван – живописець;
Мотика Ярослав – художник;
Підлісний Зіновій – архітектор;
Сапеляк Степан – письменник;
Шевчук Володимир – художник-різьбяр;
Штонь Григорій – літературознавець.
         До уваги присутніх було запропоновано огляд довідкових та ювілейних видань Шевченківського комітету. Підготовлено та роздано інформаційні матеріали.

         З відео-презентацією «Шевченківські лауреати 2018 року» присутніх ознайомила бібліотекар Інтернет-центру Титор О. С.
Отже, Національна премія України імені Тараса Шевченка – найвища творча відзнака в незалежній Україні.