вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Помічники у виборі книг

   Формування  бібліотечно-бібліографічних умінь і навичок – це один із засобів  формування  системи  бібліотечно-бібліографічної та інформаційної культури дітей.
     В бібліотеках  використовують для цього різноманітні  форми. Широкої популярності набули бібліотечні уроки, які проводяться серед читачів дітей різного віку.
     Працівниками районної бібліотеки для дітей та вчителями  загальноосвітньої школи №1 Кожушко С. М., Куц В. Я.,  Миронюк Т. А., проведено бібліотечний урок на тему: «Каталог – компас у книжковому морі». До уваги дітей оформлена тематична полиця «Як вибрати книгу самостійно».
    Діти ( вчитель Кожушко С. М.)  інсценізували  діалог  користувача та бібліотекаря  при виборі книг у книгозбірні,  чим підвели бібліотекаря  районної бібліотеки до бесіди  про каталоги які використовуються при виборі  потрібної інформації. Бібліотекаря доповнила  бібліотечна казка «Подорож Каталожної Карточки».
   Результати засвоєння знань з даної теми  діти показали під час  бібліографічної вікторини. Діти  практично ознайомилися із  структурою  каталогів,  мали можливість самостійно вибрати   потрібну книгу за допомогою абеткового та  систематичного каталогів.
   Під час уроку учні 4-В класу  здійснили віртуальну подорож найвизначнішими  бібліотеками світу. Від переглянутого в дітей визріла ідея створити бібліотечну полицю, з якою учні школи матимуть можливість позичати книги і поповнювати її власними виданнями.

Сучасна література для дітей




        Книжковий фонд районної бібліотеки для дітей  поповнився новими  виданнями сучасних дитячих авторів. Про  новинки  мали можливість  дізнатися учні 7 класу з освітньої школи №2 під час  огляду літератури «Дивосвіт сучасної дитячої прози», який провела бібліотекар Заянчковська Г. І.
         Гідне місце  в цій літературі займає  історичний жанр з  пригодницько-фантастичними, детективними елементами, що  робить  цей жанр ще  привабливішим. Бібліотекар розповіла учням про  історичну  трилогію Володимира Рутківського «Джури козака Швайки»,  «Джури –характерники», «Джури та підводний човен», роман  «Сині води», які охоплюють  значний період історії України – від часів Київської Русі до  козаччини.  Головними героями є  не історичні  постаті, а підлітки, які  опиняються у   центрі  бурхливих подій і разом із  читачами вчаться  найголовнішому:  приходити друзям на допомогу у важку хвилину, творити добро, любити і захищати рідну землю.
          Думка  Володимира Рутківського про  унікальність нашої історії дуже близька  ужгородському   письменнику Олександру Гаврошу, книги якого вийшли у серії  «Українська сила». Головний герой  книжки «Неймовірні  пригоди Івана Сили» спортсмен Іван  Фріцак та  розбійник Пинтя захоплюють читачів  своїми  пригодами, яскравими характерами, щедрим гумором і стверджують  в них думку про українців, як про націю по-справжньому сильних людей.
        Серед  сучасної літератури для дітей є книги про їхніх ровесників, де  героями є звичайні хлопці і дівчата. Такими є трилогія Марини Павленко «Русалонька із 7-В». Це шкільна повість про  звичайне життя дівчинки Софійки та її родини,  перше її кохання до красеня і хулігана Вадима, поїздка до літнього табору та інше. Захоплює книга не тільки карколомними сюжетами, але й тим стилем, що тонко  відбиває мрії та  сподівання наших читачів.
          Одна із проблем нашого сьогодення – безпритульні діти. Кому вони  потрібні, хто їх  порятує,  взагалі якими вони є, ті, що в свої дитячі роки опинилися, так би мовити, на самому дні життя. Про них  розповідає «Повістинка про Потворка»,  «Злочинці з паралельного світу» Галини Малик.
          До добрих друзів дитинства  треба віднести і героїв Лесі Воронини, що здобули любов читачів і з книг «Суперагент ООО», «Таємниці Пурпурової планети». Авторка впевнена, що дітей не потрібно розважати, ані виховувати, їх треба любити.
        Звідси випливає головний висновок – читай добрі книжки, не давайте красти свою душу, долучайтесь до книжкових скарбниць.

середа, 5 жовтня 2016 р.

Книжкова країна мого дитинства – бібліотека


         Бібліотеки – один з інструментів нашої  цивілізації, який  вже  багато  століть доводить  свою  ефективність в процесах  збереження, накопичення  і передачі людських  пізнань.
           Головною  метою їх  діяльності є прагнення  вичерпно задовольнити   різноманітні інтереси  користувачів,  підтримання зв’язку з  громадськістю, ведення  просвітницької роботи.
          Бібліотека була і залишається  збирачем, хранителем, дослідником творів друку, а бібліотекарі – вірними  збирачами  та популяризаторами  духовних спадщин.
            Теплі слова вдячності  в цей день  засилали  читачі  районної   бібліотеки для дітей працівникам дитячої  книгозбірні, які завжди  відчиняють їм  двері у  захоплюючий  книжковий світ, допомагають зорієнтуватися у безмежному океані літератури.

Їх тисячі лягло у Бабин Яр глибокий …



     Кожного року в кінці вересня на  колишню околицю Києва, туди, де нині височить  меморіальний  комплекс «Бабин Яр»,сходяться тисячі  людей. Восени далекого 1941-го гітлерівці  перетворили цю  територію на місце  масових страт.
    Учні 9 класу Заліщицької загальноосвітньої школи під  керівництвом  учителя  Ангелюк Н. В. підготували і провели  історичну годину «Їх  тисячі  лягло  у Бабин Яр глибокий». Діти  розповідали  про події 1941-1943 років у Бабиному ярі, який  став місцем  масових  страт  і поховань,  величезною братською  могилою, читали  присвяти  полеглим. Розповідь учнів доповнювала  електронна презентація «Без  строку давності», яку  підготувала  Наталя Володимирівна.
      Бібліотекар  Топольницька О. І.  провела огляд літератури «Бабин Яр. Біль нашої пам’яті» , під час якого ознайомила  присутніх із  книгами, які  є у фонді районної бібліотеки  для дітей, що  розповідають про  події в Бабиному Ярі 1941-1943  років. Документи та твори  Докії Гуменної, Анатолія   Кузнєцова  присвячені людським трагедіям,  стражданням мирного населення під час війни.
      Книги є нагодою  не тільки згадати  жертв війни та Голокосту, але й вшанувати  героїв опору нацизму,  Праведників світу.

вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Казковий Франковий вернісаж



        2016 рік  став  визначний для нас,  українців.  Цьогоріч ми  відзначаємо 160-річчя з дня народження Великого  Каменяра – Івана Яковича Франка, а також 100 років від дня  його смерті.
        За своє життя Іван Якович написав понад 6000 творів. У творчому доробку письменника  чільне місце  посідають  казки, які  він писав для своїх дітей, але вони стали  скарбом для усієї  тогочасної галицької дітвори Великою  популярністю  користуються Франкові  казки і в сучасних малих читачів.
        Бібліотекар Топольницька О. І. провела для  учнів 1-Б  класу  Заліщицької державної гімназії  літературну подорож «Казковий Франковий вернісаж». Діти  вирушили у сиву давнину, коли із  сонячного  променя, аромату  фіалок і  таємниці живої природи народилася казка, яка за словами  Франка вкорінює  у наші душі  любов до рідного слова, його краси,  простоти і чарівної  милозвучності.
        Під час огляду літератури  та  вікторини за  творами Івана Яковича діти  співчували  казковим  героям, переживали за них, разом з  тим  і засуджували  витівки хитрої Лисиці та  хвалькуватого Зайця,  наповнювались  почуттям гордості за  винахідливість Рака і  Осла, раділи  за злагоду у сімействі Їжака, кепкували із довірливого Вовка.
       Бібліотекар та класний керівник Папарина  Н. М. закликали юних читачів пізнавати  творчість Івана Франка, яка  принесе їм духовну та  естетичну насолоду і буде  подякою  письменнику за ці чудові твори.

Жив і творив заради України


       Районна бібліотека для дітей  провела  для  гімназистів 4-А класу  історичну годину до 150-річчя  від дня народження  Михайла  Сергійовича Грушевського,  українського історика, літературознавця,  письменника, публіциста, громадського і державного діяча,  першого президента України.
    Топольницька О. І. повела учнів  широкою географією  проживання та діяльності М. Грушевського. Народився  у Холмі на Волині, дитинство  провів на Кавказі, вищу освіту здобув у Києві, довгі роки  викладав у Львові,  виїждаючи часто до міст Західної Європи та Росії, заслання відбував на Волзі та в Москві, на еміграції жив у Відні й Празі, помер у Кисловодську.
       Діти  уважно  слухали про малі  й великі  справи ученого, які  були  освячені великою любов’ю до України та місією стати на стороні  національної гідності, забезпечити  право  кожного українця пишатися тим, що він українець.
     Бібліотекар  провела для присутніх огляд літератури «Через терни -  в безсмертя», під час  якого  ознайомилися із книгами, які  розповідають  про життєвий і творчий шлях вченого світового рівня,  творча спадщина  якою  близько двох тисяч   праць.
     Розповідь  бібліотекаря  доповнив  відеофільм із серії  «Видатні  українці» про Михайла Грушевського, який  підготувала класовод                                       О. М. Костинюк.            
 Підсумком  проведеного заходу стала вікторина «Михайло Грушевський – видатний  представник української історичної науки»