середа, 14 листопада 2018 р.


День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».
За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.
Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».
Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».
Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.
Працівники районної бібліотеки для дітей відкрили тематичну полицю «О мова вкраїнська! Хто любить її, той любить мою Україну» біля якої проводять бесіди, конкурси загадок, прислів’їв , віршів про мову.

вівторок, 6 листопада 2018 р.

ЗУНР: крізь призму часу


А як перший сірий ранок листопаду
Понад вежі простягнув своє крило
Львів побачив українську рідну владу
Рідним прапором обвив своє чоло
         Так про листопадові події 1918 року написав український поет, січовий стрілець – Роман Завадович.
         Саме січові стрільці стали ядром Української Галицької Армії, яка повстала в обороні проголошеної 1 листопада 1918 року Західно-Української народної республіки.
        
     


      Для читачів-дітей в бібліотеці відкрито тематичну полицю «ЗУНР: крізь призму часу», біля якої проведено огляд літератури. Діти мали можливість ознайомитись із книгами та періодичними виданнями, в яких висвітлено цю подію.

       Історичний досвід ЗУНР актуальний і сьогодні, коли національне, демократичне й державне утвердження цим залежить від єдності усіх творчих і політичних сил українського народу.

   

Ми за збереження здоров'я...


     

Здоров’я – це найбільша цінність для кожної людини.  Про це говорить і народна мудрість: « Здоровому все під силу».  Давньогрецький  хірург Герофіл  стверджував, що « без здоров’я і мудрість незавидна, і мистецтво бліде, і сила в’яне, і багатство без користі, і слово без сили».  Проте тільки  захворівши, ми починаємо цінувати хороше самопочуття, енергійність і бадьорість.

  Цього року Заліщицька державна гімназія стала учасником Всеукраїнського проекту «Здорова школа», мета якого - популяризація здорового способу життя серед усіх учасників навчально-виховного процесу: учнів, учителів, батьків.
     У рамках проекту для гімназистів 3(7)-Б та 6(10)-А класів було проведено виховну годину з елементами майстер-класів на тему: «Чай – ліки для тіла і душі». Під керівництвом класних керівників Костинюк О.М. та Пацарини Н.М. діти не тільки дізналися про традиції чаювання українців, а й про чудодійні властивості різноманітних трав’яних напоїв з рослин, що ростуть на нашій території. Майстер-клас з  приготування чаю з чорнобривців  провела мати учениці 6(10)-А класу  Миронюк Тамара Андріївна. Про інші способи використання ароматичних рослин, таких як чебрець, лаванда та м’ята, розповіла Кузь Світлана Михайлівна, заступник директора з навчально-виховної роботи.  Учитель  провела майстер-клас з  виготовлення ароматичних мішечків,саше,  чим надзвичайно зацікавила учнів.
  



Усі присутні мали змогу переконатися в тому, що дбати про своє здоров’я не так уже й складно, головне – бажання.  Усе необхідне для зміцнення імунітету, покращення самопочуття поруч, варто тільки навчитися помічати і не лінуватися використовувати дари Божі, як це робили наші предки.

Допомогу в організації заходу надавали працівники районної бібліотеки для дітей. В приміщенні книгозбірні було відкрито тематичну полицю «Ліки навколо нас». Вчителі та учні мали можливість детальніше дізнатись про роль рослинних речовин у лікувальному харчуванні та їх переваги над хімічними препаратами.
Логічним завершенням виховного заходу стало спільне чаювання усіх присутніх: батьків, учнів та їх наставників. Теплий  трав’яний напій та хороша, дружня атмосфера сприяла покращенню нашого як фізичного,  так і емоційного здоров’я.